
Publikinformation: HIF – Trelleborg
Måndagen den 29 september klockan 19:00 tar HIF:s herrar emot Trelleborgs FF i ett Skånederby på Olympia. Nedan finns information för dig som ska se matchen på plats.
Biljetter
Biljetter till matchen köps enklast via knappen nedan.
Biljettluckorna på den södra sidan av Olympia öppnar en timme innan avspark, klockan 18:00. Biljetter finns även till försäljning i Olympiashopen som har öppet på matchdagen 17:00-19:00 samt 15 minuter efter slutsignal.
Barn 0-5 år behöver inte en egen biljett utan går gratis i sällskap med vuxen. De har då ingen egen numrerad sittplats.
Familjepaket
Ta med hela familjen till Olympia för endast 290kr!
Till matchen erbjuder vi ett sommarpaket där du får biljetter för två vuxna & två barn/ungdomar, alternativt en vuxen & tre barn/ungdomar, för endast 290kr. Platserna väljer ni själva på kategori 2 eller 3.
Tänk på parkeringssituationen
På grund av flera pågående evenemang på Olympiaområdet rekommenderar vi att du kommer i extra god tid för att hitta parkering. Längre ner finns en karta på de närmaste parkeringarna.
Digitala HIF-lotten
Den digitala HIF-lotten har gjort att vinstpotterna vid flera matcher under säsongen blivit rekordstora. Är det din tur att gå hem rikare på måndag? Köp din digitala HIF-lott till på måndag redan nu!
Precis som vanligt går det även att köpa sina fysiska HIF-lotter av HIF-vännerna på matchdagen, de fysiska och digitala lotterna tillhör samma lotteri. Läs mer om den digitala HIF-lotten här!


20% rabatt i våra expresskiosker
På lördag får du 20% rabatt när du använder någon av våra expresskiosker på Södra. Beställ snabbt i expresskiosken och hämta i utlämningskiosken, smidigt och lätt!
Kiosker
Alla kiosker på arenan kommer att hålla öppet. Medlemspriser gäller på utvalda varor i kioskerna.
Olympiashopen
Olympiashopen håller öppet 17:00-19:00 samt 15 minuter efter slutsignal.
Matchens erbjudande
10% rabatt på alla* Puma-produkter.
*Gäller ej matchtröjor.
Påfyllt med matchtröjor & nyheter
Vi har fyllt på med matchtröjor och flera nyheter, bland annat en retrotröja och nya halsduksmodeller.

Ej tillåtna föremål på Olympia
Det är ej tillåtet att ta med exempelvis termos, elcykelbatterier och barnvagnar på Olympia. Hundar och andra husdjur är heller inte välkomna under arrangemanget.
Längst ner finns en förtydligande bild
Sportbaren
Sportbaren har öppet från klockan 17:00 och serverar stor matchbuffé med bland annat kyckling- & fläskfilé, korv, gratäng och såser för endast 195kr vid förbokning (215kr på plats). Barn upp till 12 år betalar 95 kr (115kr på plats).
Givetvis har vi öppet för dig som vill ladda upp inför matchen med en lätt wrappad burgare och/eller en kall dryck. För entré krävs matchbiljett.


AKEA Lounge
AKEA Lounge är en VIP-restaurang på Olympias östra sida. Vi serverar Pulled chicken-burgare, rostad potatis, majssallad, rödkål, koriander, bränd aioli, blandsallad, smör och bröd.
Restaurangen öppnar 1,5h innan avspark, ingång via den Östra läktaren vid entré Nr.5 märkt AKEA Lounge. För entré krävs giltig matchbiljett på den Östra läktaren för samtliga i sällskapet.
Entréer
– Publikentréer öppnar klockan 18:00.
– Sportbaren öppnar 17:00.
– Akea Lounge och Rio Lounge öppnar 17:30.
– Pressentrén öppnar 17:30.
Observera att biljettkontroll kommer att göras vid eventuell passage från den södra läktaren till östra & västra. Publik med sittplatsbiljett får passera. Om du kommer från den östra eller västra läktaren och önskar passera till den södra kommer visitering att ske.
Notera också en avgränsning som omöjliggör passering mellan den norra och östra/västra läktaren på publikplan.
Club Ekeby
Din egen VIP-upplevelse på Olympia
Club Ekeby är platsen med egen bar och mötesplats på balkongen i det nordvästra hörnet av Olympia. Här erbjuds du en lyxmacka med öl eller vin före avspark och under match sitter du på vadderade klubbstolar på sektion 63, 64 eller 65. Restaurangen öppnar 1,5h innan avspark och du går in från den Västra läktaren. Detta för endast 555kr inklusive biljett.
Parkering
Det kan vara svårt att hitta parkering, därför rekommenderas det att komma i tid till evenemangen, eller om möjligt nyttja kollektivtrafik eller andra färdmedel.
Det finns en publik parkering (P1) med ca 220 platser i anslutning till Olympia. Utöver den hänvisas bilister till närliggande parkeringsplatser som kan rymma runt 1500 bilar. Det finns även diverse gatuparkeringar i bostadsområdena, men det är inget vi uppmanar till att nyttja.
P Bevakad parkering för spelare och ledare ca 30 platser
P1 Reserverad evenemangsparkering ca 200 platser
P2 Olympiaskolan ca 80 platser
P3 Parkering vid klubbstugor ca 230 platser
P4 Nicolaiskolan ca 140 platser
P5 Idrottens Hus ca 140 platser
P6 Curlinghallen ca 80 platser
P7 Stattena ca 120 platser
P8 Fredriksdals museer och trädgårdar ca 180 platser
P9 Helsingborgs lasarett ca 330 platser

