Skip to content

Läsande Förebilder

Tillsammans med dam- och herrspelare besöker vi skolor för högläsning, samtalar kring vikten av att läsa och sköta sitt skolarbete samt deltar på gemensamma rastaktiviteter. Genom att kombinera förebilder med rörelse och gemenskap väcker vi läslust och skapat positiva möten i klassrum och på skolgårdar runt om i vår region.

Vardagsekonomi

Eftersom många unga saknar tillräckliga kunskaper för grunderna i en hållbar ekonomi har vi tillsammans med Resurs startat Vardagsekonomi där vi besöker högstadieskolor i Helsingborg för att utbilda elever inom området. Även vår interna organisation, inklusive ungdoms- & seniorspelare, har tagit del av utbildningen.

Högstadieeleverna får verktyg för att skapa en mer hållbar ekonomisk framtid och en hälsosam inställning och förståelse för pengar, budget och ekonomi.