• ...
  • ...
  • ...
  • ...
  • ...

XXL ny officiell partner till HIF

Helsingborgs IF och XXL Sport & Vildmark har tecknat ett fyraårigt samarbetsavtal som gör företaget till klubbens officiella partner och sportbutik. Avtalet innefattar samtliga lag och all verksamhet inom HIF. Samarbetet ger spelare och medlemmar tillgång till XXL:s breda sortiment och låga priser samtidigt som all försäljning ger tillbaka till klubben.

– På XXL vet vi att idrott förenar människor, därför känns samarbetet med HIF extra viktigt. HIF har imponerat på oss inte bara genom elitfotbollen utan också genom hur man jobbar för att lyfta hela samhället och öka möjligheterna till rörelse och aktivitet. Inte minst stöttar vi stolt den breda satsning föreningen gör på flicklag, akademi och damlag, säger Daniel Lindgren, Team Sales Manager, XXL Sverige och fortsätter:

–  Partnerskapet med HIF är XXL:s första med en elitfotbollsklubb i Sverige och vi ser det som starten på ett långt samarbete med en klubb vi gärna förknippas med.

Avtalet avser perioden 1 januari 2021 till 31 december 2024 och gör XXL Sport & Vildmark till branschexklusiv samarbetspartner.

– XXL har presenterat en framåtlutad digital lösning för Team Sales som kommer att gynna och underlätta vårt arbete. Med sitt stora utbud i butik kommer detta samarbete även att gynna våra medlemmar. Vi är väldigt glada över att ha nått denna överenskommelse och ser framemot att samarbeta med en stor aktör som XXL Sport & Vildmark. Vi hälsar XXL Sport & Vildmark varmt välkomna till HIF-familjen och tackar samtidigt Stadium för vår tid tillsammans, säger HIF:s kommersiella chef Reda Chahrour.

Publicerades 2020-12-18 10:00 Skrevs av Midhat Kuduzovic

NYHETER

16-årige Simon Bengtsson om första veckan med A-laget: “Blivit bra omhändertagen”

2021-01-16 12:00

Simon Bengtsson är 16 år gammal och har varit i…

LÄS MER

Lunchmeny vecka 3

2021-01-15 14:15

I sportbaren serveras god lunchbuffé med utsikt över landets finaste…

LÄS MER

Mikael Dahlberg ny akademichef i HIF

2021-01-15 11:51

Mikael Dahlberg blir ny akademichef i HIF. Han tillträder sin…

LÄS MER

Olympia – Årets otbollsplan enligt de allsvenska spelarna 2020

2021-01-15 10:39

De allsvenska spelarna 2020 har via spelarföreningen röstat fram Olympia…

LÄS MER

Superettanpremiär borta mot GIF Sundsvall – Här är spelordningen

2021-01-14 17:03

Spelordningen för Superettan 2021 är nu fastställd. HIF inleder borta…

LÄS MER

Premiärträningen flyttas på grund av frusen plan

2021-01-14 9:57

På grund av frusen plan kommer dagens premiärträning att flyttas…

LÄS MER

...
...
...
...
...
...
...