• ...
  • ...
  • ...
  • ...
  • ...

Spelare & ledare belönades på HIF-Vännernas årsmöte

Supporterföreningen HIF-Vännerna höll under förra veckan sitt årsmöte för verksamhetsåret 2019. Armin Gigovic och Daniel Bergman fick ta emot årets ungdomsstipendier medan Stipendiet från Börje Bengtssons Minnesfond gick till Lino Boriero som motiverades av att han "gör en extraordinär insats som ledare inom HIF". Efter avslutat årsmöte fick medlemmarna också möjligheten till frågestund med klubbens chefsscout Adil Kizil.

Om HIF-Vännerna
HIF-Vännerna är HIF:s äldsta support & stödförening - också en av de äldsta supporterföreningarna i landet - bildades 1952. Sällskapet HIF -Vänner fusionerades med HIF:s Supporterklubb 1988 under namnet HIF-Vännerna. Under åren har även namn som Röda Nejlikan passerat revy.

HIF-Vännerna är en ideell fristående förening - med ca 460 medlemmar - vars uppgift är att stödja HIF på olika sätt, med speciell inriktning på ungdomsfotbollen. HIF-Vännerna delar ut ekonomiskt bidrag till HIF-ungdomarna, för att finansiera det säljer vi t.ex. HIF-lotten och souvenirer under matcherna på Olympia.

Andra viktiga uppdrag som HIF-Vännerna bidrar med är bland annat packning och utskick av medlemskort och säsongskort samt utkörning av HIF:s matchaffischer.

Faktarutan är saxad från föreningens hemsida och du kan läsa mer om HIF-Vännerna genom att klicka här!
Publicerades 2020-07-03 15:47 Skrevs av Midhat Kuduzovic

NYHETER

Joseph Ceesay efter comebacken och assisten i segern mot IFK Norrköping: “Otroligt skön känsla”

2020-08-10 23:27

Joseph Ceesay var efter en tids skadefrånvaro tillbaka när han…

LÄS MER

Tvåmålsskytt Anthony van den Hurk efter segern mot IFK Norrköping

2020-08-10 23:12

Anthony van den Hurk stod för två mål i den…

LÄS MER

Viktig hemmaseger mot IFK Norrköping

2020-08-10 22:43

HIF bärgade en blytung trepoängare i en händelserik match på…

LÄS MER

Startelvan i hemmamatchen mot IFK Norrköping

2020-08-10 18:00

Klockan 19:00 är det avspark mellan HIF och IFK Norrköping…

LÄS MER

Trupp till HIF – IFK Norrköping

2020-08-10 11:52

Klockan 19:00 tar HIF emot IFK Norrköping i den 14:e…

LÄS MER

Max Svensson inför HIF – IFK Norrköping: “Starka minnen”

2020-08-09 19:00

Max Svensson har hittills spelat alla matcher i årets allsvenska…

LÄS MER

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...