• ...
  • ...
  • ...
  • ...
  • ...

Information gällande COVID-19

Helsingborgs IF följer noggrant de rekommendationer som ges från Folkhälsomyndigheten, Riksidrottsförbundet, SEF och Svenska Fotbollförbundet. Nedan kan du läsa mer om klubbens åtgärder samt hantering av situationen.

Samtliga anställda, spelare och ledare i både A- och ungdomslagen samt föräldrar till spelare i våra ungdomslag har fått löpande information om klubbens riktlinjer och rekommendationer gällande coronaviruset:
- Tvätta händerna med varmt vatten och tvål och desinficera med handsprit.
- Alla som under den senaste tiden besökt ett riskområde ska stanna hemma minst 48 timmar efter att man blivit symptomfri.
- Alla som känner sig sjuka, förkylda eller påvisar någon typ av symptom ska stanna hemma minst 48 timmar efter att man blivit symptomfri.
- Vi tar inte i hand, eller har annan kroppskontakt, när vi hälsar på varken varandra eller personer utifrån.
- Gymmet på Olympia är stängt för alla ungdomsspelare.

A-lagets träningar
Supportrar och eldsjälar som följer HIF betyder allt för klubben. Vi vill därför inte stänga A-lagets träningar för allmänheten. Däremot har alla ett stort ansvar i den rådande situationen att minimera risken för smittspridning. Därför är vi tacksamma om ni som närvarar vid A-lagets träningar undviker närkontakt med spelare, ledare och anställda. Detta för både deras och er skull. I annat fall kommer klubben tvingas ta beslut om stängda träningar framöver.

Träningsmatcher
Helsingborgs IF har tillsammans med Trelleborgs FF och Norrby IF kommit överens om att ställa in träningsmatcherna som skulle spelats den 21 respektive 26 mars. Den sportsliga ledningen planerar om försäsongen för att ge A-laget de bästa förutsättningarna inför den allsvenska säsongsstarten.

Sportbaren & Olympiashopen
Olympiashopen hålls stängd till vidare med ambitionen att öppna igen med kort varsel.

Glädjande nog har sportbaren varit välbesökt under lunchen och kommer att vara öppen tills vidare.
Publicerades 2020-03-16 18:36 Skrevs av Midhat Kuduzovic

NYHETER

Lunchmeny vecka 15

2020-04-03 13:54

I sportbaren serveras god lunchbuffé med utsikt över landets finaste…

LÄS MER

Träningsmatchen mot Falkenbergs FF inställd

2020-04-03 11:00

Onsdagen den 8 april skulle HIF spelat träningsmatch mot Falkenbergs…

LÄS MER

Den röda tröjan är allt du behöver – Här är 2020 års hemmatröja!

2020-04-03 9:28

Den röda tröjan är allt du behöver, oavsett när och…

LÄS MER

Lördagens träningsmatch mot BK Häcken ställs in

2020-04-02 12:30

De nya riktlinjerna från Folkhälsomyndigheten gör att Svenska Fotbollförbundet och…

LÄS MER

Martin Olsson klar för HIF

2020-04-01 18:39

Helsingborgs IF är överens om ett korttidskontrakt med landslagsmeriterade Martin…

LÄS MER

Alternativa betalsätt för medlem 2020

2020-04-01 9:53

Det har kommit till vår kännedom att en del haft…

LÄS MER

...
...
...
...
...
...
...
...
...