• ...
  • ...
  • ...
  • ...
  • ...

Information gällande COVID-19

Helsingborgs IF följer noggrant de rekommendationer som ges från Folkhälsomyndigheten, Riksidrottsförbundet, SEF och Svenska Fotbollförbundet. Nedan kan du läsa mer om klubbens åtgärder samt hantering av situationen.

Samtliga anställda, spelare och ledare i både A- och ungdomslagen samt föräldrar till spelare i våra ungdomslag har fått löpande information om klubbens riktlinjer och rekommendationer gällande coronaviruset:
- Tvätta händerna med varmt vatten och tvål och desinficera med handsprit.
- Alla som under den senaste tiden besökt ett riskområde ska stanna hemma minst 48 timmar efter att man blivit symptomfri.
- Alla som känner sig sjuka, förkylda eller påvisar någon typ av symptom ska stanna hemma minst 48 timmar efter att man blivit symptomfri.
- Vi tar inte i hand, eller har annan kroppskontakt, när vi hälsar på varken varandra eller personer utifrån.
- Gymmet på Olympia är stängt för alla ungdomsspelare.

A-lagets träningar
Supportrar och eldsjälar som följer HIF betyder allt för klubben. Vi vill därför inte stänga A-lagets träningar för allmänheten. Däremot har alla ett stort ansvar i den rådande situationen att minimera risken för smittspridning. Därför är vi tacksamma om ni som närvarar vid A-lagets träningar undviker närkontakt med spelare, ledare och anställda. Detta för både deras och er skull. I annat fall kommer klubben tvingas ta beslut om stängda träningar framöver.

Träningsmatcher
Helsingborgs IF har tillsammans med Trelleborgs FF och Norrby IF kommit överens om att ställa in träningsmatcherna som skulle spelats den 21 respektive 26 mars. Den sportsliga ledningen planerar om försäsongen för att ge A-laget de bästa förutsättningarna inför den allsvenska säsongsstarten.

Sportbaren & Olympiashopen
Olympiashopen hålls stängd till vidare med ambitionen att öppna igen med kort varsel.

Glädjande nog har sportbaren varit välbesökt under lunchen och kommer att vara öppen tills vidare.
Publicerades 2020-03-16 18:36 Skrevs av Midhat Kuduzovic

NYHETER

Start av inskrivning för flickor den 15 augusti

2020-08-06 15:00

Det har äntligen blivit dags för flickor att få samma…

LÄS MER

Inskrivning för pojkar födda 2014 & 2015

2020-08-06 14:12

Nu är det äntligen dags för träningsstart för pojkar födda…

LÄS MER

Ludvig Carlius efter sin allsvenska debut: “Otrolig känsla”

2020-08-05 23:08

Ludvig Carlius har varit i HIF sedan han var fem…

LÄS MER

Presskonferens efter Malmö FF – HIF

2020-08-05 22:22

Se presskonferensen efter bortaderbyt mot Malmö FF här:

LÄS MER

Förlust i bortaderbyt mot Malmö FF

2020-08-05 22:18

Efter en förlustfri period på sju matcher åkte HIF slutligen…

LÄS MER

Startelvan i bortaderbyt mot Malmö FF

2020-08-05 18:00

Såhär ställer HIF upp i Skånederbyt mot Malmö FF på…

LÄS MER

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...