• ...
  • ...
  • ...
  • ...
  • ...

HIF och NENT Group i långsiktigt samarbete för att främja flick- & damfotboll

Helsingborgs IF har ingått ett partnerskap med Nordic Entertainment Group (NENT Group), Nordens ledande streamingföretag, där de två organisationerna lanserar en mångårig satsning på flick- & damfotboll. Partneravtalet är ett av de mest ambitiösa i klubbens historia och kommer möjliggöra etablering av nya HIF-lag öppna för kvinnliga spelare i alla åldrar, med NENT Groups BEAT Diabetes-initiativ som huvudsponsor. NENT Group och HIF kommer även att samarbeta på ytterligare aktiviteter som främjar en hälsosam livsstil, inkludering och välmående.

HIF:s nya flick- & damlag blir aktiva från och med våren och kommer att tävla i flera ålderskategorier. Ett av partnerskapets långsiktiga mål är för damernas A-lag att komma upp till Damallsvenskan, Sveriges högsta division för damlag.

Anders Jensen, VD och koncernchef, NENT Group:
– Genom det här partnerskapet vill vi skapa en ny generation av fotbollstalanger, öka inkludering och inspirera tusentals människor att omfamna ett mer aktivt liv. Det passar perfekt med vår hållbarhetsstrategi och BEAT Diabetes-initiativ. Precis som NENT Group lägger HIF stor vikt på långvariga positiva effekter. De beskriver sig själva som en klubb för alla och vi bildar ett bra team tillsammans. Vi ser fram emot att sparka igång nästa steg i vår kamp mot diabetes och för ett mer jämställt, mångfaldigt och inkluderande samhälle.

Joel Sandborg, Klubbdirektör, Helsingborgs IF:
– I vårt arbete mot en jämställd förening får vårt nya samarbete med NENT Group en enorm betydelse. Det ger oss en långsiktig partner som även kommer gå hand i hand med vårt övriga hållbarhetsarbete. Vi ser otroligt mycket fram emot denna resa tillsammans med NENT Group, som kommer att ge oss stora möjligheter att få fler flickor att börja spela fotboll.

Som en del av partnerskapet kommer också loggan för NENT Groups streamingtjänst Viaplay att visas på övre delen av ryggen på HIF:s A-herrlags tröjor.
Publicerades 2020-03-05 20:18 Skrevs av Midhat Kuduzovic

NYHETER

Plan för att kunna arrangera smittsäkra arrangemang på Olympia

2020-09-17 15:55

Helsingborgs IF har under en tid arbetat på en plan…

LÄS MER

Spelare och ledare till vårt P7-lag sökes!

2020-09-16 18:02

Vårt P7-lag behöver bli större, därför söker vi nu fler…

LÄS MER

HIF, Tillväxt Helsingborg och Helsingborgs Stad ingår ett nytt hållbarhetssamarbete

2020-09-16 10:00

Helsingborgs IF, Tillväxt Helsingborg och Arbetsmarknadsförvaltningen har ingått ett samarbete…

LÄS MER

Grattis på 90-årsdagen till vår hedersordförande Ingvar Wenehed!

2020-09-15 10:40

Vi säger stort grattis till klubbens hedersordförande Ingvar Wenehed som…

LÄS MER

Se alla höjdpunkter från 2-2-matchen mot Hammarby IF

2020-09-14 17:30

HIF kom tillbaka från dubbelt underläge och hade även möjlighet…

LÄS MER

Andreas Landgren efter comebacken: ”Krigat hårt för detta”

2020-09-13 18:52

Efter mer än ett års skadefrånvaro var Andreas Landgren idag…

LÄS MER

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...