• ...
  • ...
  • ...
  • ...
  • ...

890 835 kronor från Gräsroten till HIF Ungdom

Vi riktar ett stort tack till alla 10 698 supportrar som kopplat sitt spelkort hos Svenska Spel till Helsingborgs IF. Ert engagemang har idag gett klubben 890 835 kronor genom Svenska Spels Gräsroten-projekt. Pengarna går oavkortat till klubbens ungdomsavdelning.

––Gräsroten är ett viktigt inslag i vår förening och betyder mycket för oss och då inte bara den intäktsmöjlighet som finns utan också det engagemang som det innebär för vår klubb. Vi jobbar aktivt med att öka andelen gräsrötter till vår förening i samarbete med Svenska Spels ombud med vilka vi har en mycket bra dialog. Pengarna blir ett positivt tillskott till vår ungdomsavdelning som kontinuerligt arbetar med att utveckla samtliga spelare och få fler att nå vår A-trupp, säger HIF:s marknadsansvarig Helena Wennerström.

Genom att välja Helsingborgs IF som din favoritklubb hos Svenska Spels projekt, Gräsroten, kan du stödja HIF:s ungdomsverksamhet helt utan extra kostnad varje gång du spelar hos Svenska Spel. Alla som valt Helsingborgs IF som sin favoritförening genererar poäng till HIF varje gång spelkortet används. Ju fler poäng Helsingborgs IF får, desto större del av de 50 miljonerna som Svenska spel delar ut till ungdomsidrotten får klubben ta del av.

Insamlingen av poäng till nästa års utdelning har redan börjat. Vi uppmanar dig därför att välja Helsingborgs IF som favoritförening nästa gång du spelar hos Svenska Spel, om du inte redan gjort det. Du kopplar ditt kort genom att säga till nästa gång du är hos ditt spelombud eller genom att registrera dig online. För mer information klicka här.

Fakta Gräsroten:
Med Gräsroten fördelar Svenska Spel årligen 50 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige. Men det är du och alla andra som spelar hos Svenska Spel som bestämmer till vilka föreningar som pengarna ska gå.
Publicerades 2017-11-15 10:54 Skrevs av Midhat Kuduzovic

NYHETER

U19: Inför HIF-GAIS

2018-08-21 20:00

Under onsdagen spelas tredje omgången i playoff-serien till Allsvenskan Södra…

LÄS MER

Matchtrupp och intervju med huvudtränare Per-Ola Ljung inför Eskilsminne IF – HIF

2018-08-21 12:30

Imorgon, onsdagen den 22 augusti klockan 18:30, gästar HIF Harlyckan…

LÄS MER

Årets julbord äter du i Bistro1907 på Olympia!

2018-08-20 13:21

Varje torsdag, fredag och lördag från 22/11. Hemlagat och närproducerat…

LÄS MER

Förutsättningarna för eventuell flytt av matcher

2018-08-20 12:40

HIF- och landslagskaptenen meddelade att han kommer att fortsätta spela…

LÄS MER

U17: 2-1 mot HBK

2018-08-20 12:12

U17-laget tog under gårdagen andra raka segern i slutspelsserien genom…

LÄS MER

Läs Inspel #3/2018 här!

2018-08-20 11:49

Nu är det senaste numret av Inspel tillgängligt som blädderbar…

LÄS MER

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...